SPC Staff

Senior Leadership Team

Mr James Bentley

Mr James Bentley

Headmaster

Mr Hayden Kingdon

Mr Hayden Kingdon

Associate Headmaster - Catholic Character & Mission

Mr Grant Hansen

Mr Grant Hansen

Deputy Headmaster - Pastoral Care

Mr Michael Mullin

Mr Michael Mullin

Deputy Headmaster - Curriculum

Mr Matt Skeen

Mr Matt Skeen

Deputy Headmaster - Middle School

Heads of Year (HOYs)

Mr Blake Plummer

Mr Blake Plummer

Head of Year 7

Mr Conor Shea

Mr Conor Shea

Head of Year 11

Mr Neil Finnigan

Mr Neil Finnigan

Head of Year 8

Mr Damish Umar

Mr Damish Umar

Head of Year 12

Miss Kate Mora

Miss Kate Mora

Head of Year 9

Mr Brett Fricker

Mr Brett Fricker

Head of Year 13

Mr Brett Kingstone

Mr Brett Kingstone

Head of Year 10

Art Faculty

Miss Nichola Barnden

Miss Nichola Barnden

HOF Art

Mr Andrew Harman

Mr Andrew Harman

Art Teacher

Careers Faculty

Mrs Isobel Coleman

Mrs Isobel Coleman

Careers Advisor

Commerce Faculty

Mr Stephen Rewcastle

Mr Stephen Rewcastle

HOF Commerce

Mr Samuel Phillips

Mr Samuel Phillips

Business Studies Teacher

Mr John Gayfer

Mr John Gayfer

Economics Teacher

Mr Michael Mullin

Mr Michael Mullin

Accounting Teacher

Ms Viv Howard

Ms Viv Howard

Business Studies Teacher

Miss Kate Mora

Miss Kate Mora

Accounting Teacher

Mrs Mareta Pye

Mrs Mareta Pye

Commerce Teacher

English Faculty

Mr Stacy Humpage

Mr Stacy Humpage

HOF English

Mr Patrick Griffith

Mr Patrick Griffith

English Teacher

Ms Claire Bradley

Ms Claire Bradley

English Teacher

Mr John Ackland

Mr John Ackland

English Teacher

Mr Alistair Van De Water

Mr Alistair Van De Water

English Teacher

Mr David Win

Mr David Win

English Teacher

Ms Vanessa Inskeep

Ms Vanessa Inskeep

English Teacher

Mr Brett Kingstone

Mr Brett Kingstone

English Teacher

Ms Lisa Howard

Ms Lisa Howard

English Teacher

Mr Brett Fricker

Mr Brett Fricker

English Teacher

Mr Roden Nicosia

Mr Roden Nicosia

ESOL Teacher

Guidance Counsellor

Ms Sue Maloney

Ms Sue Maloney

Guidance Counsellor

Humanities Faculty

Mr Jakub Kalinowski

Mr Jakub Kalinowski

HOF Humanities

Mr Toby Kroon

Mr Toby Kroon

Humanities Teacher

Mr Damish Umar

Mr Damish Umar

Humanities Teacher

Mr Jonathan Smith

Mr Jonathan Smith

Humanities Teacher

Mr Cameron Sitters

Mr Cameron Sitters

Humanities Teacher

Mrs Sandra Tangata-toa

Mrs Sandra Tangata-toa

Humanities Teacher

Mr George Dumitrache

Mr George Dumitrache

Humanities Teacher

International Department

Mr John Zhang

Mr John Zhang

International Director/Chinese Teacher

Mrs Julie Milham

Mrs Julie Milham

International Homestay Coordinator

Ms Vivienne Wu

Ms Vivienne Wu

International Dept Administrator

Languages Faculty

Ms Bingmei Zhang

Ms Bingmei Zhang

HOF Languages

Mr Gerhard Moerdyk

Mr Gerhard Moerdyk

Spanish Teacher

Mr Cristian Gutierrez

Mr Cristian Gutierrez

Spanish Teacher

Mr Keegan Allen

Mr Keegan Allen

Te Reo Māori Teacher

Ms Bethany Hardie

Ms Bethany Hardie

Te Reo Māori Teacher

Miss Jinyuan Ge

Miss Jinyuan Ge

Mandarin Assistant

Learning Support

Ms Viv Howard

Ms Viv Howard

Head of Learning Support

Ms Mei-Lin Hansen

Ms Mei-Lin Hansen

Teacher Aide

Mrs Gillian Chisholm

Mrs Gillian Chisholm

Teacher Aide

Ms Kyla Bourne

Ms Kyla Bourne

Junior SENCO

Mrs Loryn Erskine-Shaw

Mrs Loryn Erskine-Shaw

Teacher Aide

Mrs Carolyn Herbert

Mrs Carolyn Herbert

Literacy

Mathematics Faculty

Mr Matt Bindon

Mr Matt Bindon

HOF Maths

Mr Brad Bridges

Mr Brad Bridges

Maths Teacher

Mr Alex Wells

Mr Alex Wells

Maths Teacher

Mrs Helen Prangnell

Mrs Helen Prangnell

Maths Teacher

Mr Bear Xiong

Mr Bear Xiong

Maths Teacher

Mrs Jayne Hallam

Mrs Jayne Hallam

Maths Teacher

Mr Mitchell Freestone

Mr Mitchell Freestone

Maths Teacher

Mrs Natasha Lytkina

Mrs Natasha Lytkina

Maths Teacher

Middle School (Year 7 & 8)

Mr Matthew Skeen

Mr Matthew Skeen

Assistant Headmaster Middle School

Mr Blake Plummer

Mr Blake Plummer

Head of Year 7

Mr Neil Finnigan

Mr Neil Finnigan

Head of Year 8

Mrs Anna Turnbull

Mrs Anna Turnbull

Middle School Administrator

Year 7 Teachers
Mr John Gayfer

Mr John Gayfer

Year 7 Teacher

Miss Tahlia Strachan

Miss Tahlia Strachan

Year 7 Teacher

Mr Keegan Allen

Mr Keegan Allen

Year 7 Teacher

Mr Parusi Lemalu

Mr Parusi Lemalu

Year 7 Teacher

Miss Rachael Mackereth

Miss Rachael Mackereth

Year 7 Teacher

Year 8 Teachers
Mrs Catherine Amos

Mrs Catherine Amos

Year 8 Teacher

Mr Brett McKenzie

Mr Brett McKenzie

Year 8 Teacher

Mr Maurice Mckinley

Mr Maurice Mckinley

Year 8 Teacher

Mr Gerhard Moerdyk

Mr Gerhard Moerdyk

Year 8 Teacher

Mr Tim Neighbours

Mr Tim Neighbours

Year 8 Teacher

Music Faculty

Mr Antun Poljanich

Mr Antun Poljanich

Head of Performance Music

Ms Zyia-Li Teh

Ms Zyia-Li Teh

Music Teacher

Mrs Marina Gonsalves

Mrs Marina Gonsalves

Music Administrator

Ms Da-Hae Kim

Ms Da-Hae Kim

Music Teacher

PE Faculty

Mr James McLauchlan

Mr James McLauchlan

HOF PE

Miss Claudia Wollaston

Miss Claudia Wollaston

PE Teacher

Mr Andrew Smith

Mr Andrew Smith

PE Teacher

Mr Grant Hansen

Mr Grant Hansen

PE Teacher

Mr Stuart Hogg

Mr Stuart Hogg

PE Teacher

Science Faculty

Mr Kevin Barker

Mr Kevin Barker

HOF Science

Miss Lynne Dell

Miss Lynne Dell

Science Teacher

Ms Catherine McKeever

Ms Catherine McKeever

Lab Technician

Mr Ryan Stevens

Mr Ryan Stevens

Science Teacher/Exam Co-Ordinator

Dr Andrew Rogers

Dr Andrew Rogers

Science Teacher

Dr John Yang

Dr John Yang

Science Teacher

Mr Andrew Brown

Mr Andrew Brown

Science Teacher

Mr Conor Shea

Mr Conor Shea

Science Teacher

Mr Matthew Standley

Mr Matthew Standley

Science Teacher

Mr Peter Harris

Mr Peter Harris

Science Teacher

Miss Karen Chen

Miss Karen Chen

Science Teacher

Mrs Stephanie Bishop

Mrs Stephanie Bishop

Lab Assistant

Sports Department

Mr Nicholas Slade

Mr Nicholas Slade

Director of Sport

Mr Jeffrey Ierome

Mr Jeffrey Ierome

Director of Rugby

Mr Stuart Hogg

Mr Stuart Hogg

Director of Football

Mr Samuel Jackson

Mr Samuel Jackson

Director of Rowing

Mr Joshua Reeves

Mr Joshua Reeves

Director of Basketball

Technology Faculty

Mr Jonathan Bay

Mr Jonathan Bay

HOF Technology

Mr Christopher Lim

Mr Christopher Lim

Technology Teacher

Mr Nicholas van Oldenborgh

Mr Nicholas van Oldenborgh

Technology Teacher

Theology & Philosophy Faculty

Mr Tim MacKenzie

Mr Tim MacKenzie

HOF Theology & Philosophy

Miss marion Breinhorst

Miss marion Breinhorst

Theology & Philosophy Teacher

Mr Hayden Kingdon

Mr Hayden Kingdon

Theology & Philosophy Teacher

Miss Rebecca McMurray

Miss Rebecca McMurray

Theology & Philosophy Teacher

Dr Matthew Flannagan

Dr Matthew Flannagan

Theology & Philosophy Teacher

Mr James Pepping

Mr James Pepping

Theology & Philosophy Teacher

Support Staff

Mrs Bridie Abley

Mrs Bridie Abley

Accountant

Mr Shawn Dickins

Mr Shawn Dickins

Property Manager

Mrs Amanda Kohlhase

Mrs Amanda Kohlhase

Facilities Manager/Fees

Facilities:    Fees: 
Mrs Lynore Conelly

Mrs Lynore Conelly

Events Manager

Mr Mike Synott

Mr Mike Synott

Groundsman

Mrs Andrea Alvarez

Mrs Andrea Alvarez

Edmund's Shop Manager

Mrs Lisa Duffy

Mrs Lisa Duffy

Enrolments Administrator

Mrs Callena Lewis

Mrs Callena Lewis

Attendance Administrator

Ms Rosita Murray

Ms Rosita Murray

Librarian

Mr Walter Alvarez

Mr Walter Alvarez

ICT Manager

Mrs Sani Jacob

Mrs Sani Jacob

Accounts

Ms Kerry Van Alphen

Ms Kerry Van Alphen

Headmaster's PA/BOT Secretary

Mrs Michelle Hall

Mrs Michelle Hall

Receptionist

Mrs Claire Conroy

Mrs Claire Conroy

School Nurse

Mrs Margaret Trenberth

Mrs Margaret Trenberth

Accounts/Finance/Payroll

Mr Toa Mokalei

Mr Toa Mokalei

Groundsman

Mrs Brenda Dargaville

Mrs Brenda Dargaville

Curriculum Administrator - CIE & NCEA